O nás

Jsme klub s bohatou sportovní historií. Cyklistický oddíl TJ MILO Olomouc byl založen dne 16. dubna roku 1956. Hlavní náplní oddílu byla krasojízda. V roce 1962 byla v oddíle ustanovena i kolová. V roce 1966 se cyklistický oddíl zapojil do soutěže "Vzorný oddíl ČSTV" a v roce 1975 získal titul "Vzorný oddíl ČSTV" I. Stupně. V roce 1984 se zapojuje do soutěže o "Bronzovou plaketu ČSTV", kterou po čtyřech letech získává. Členové oddílu se pravidelně účastnili organizace "Závodu Míru", pokud byla Olomouc etapovým městem, nebo závod jí jen projížděl. Od roku 1968 začínají naší členové jezdit na turnaje v kolové do NDR. Také my pořádáme turnaje za účasti sportovců z NDR. Navazujeme družební styk s oddílem v Lostau, který přetrvává do dnešních dnů. Po roce 1995 začínáme sbírat zkušenosti z pravidelných zahraničních účastí na turnajích v Německu, Rakousku, Slovensku, Belgii.

Rok 1997 se stává pro olomouckou kolovou kritický. Záplavy jenž postihly Olomouc zničili naše zázemí v tělocvičně TJ MILO Olomouc na Rooseveltově ulici. V té době členové klubu usilovně hledají tělocvičnu, kde by mohli dále pokračovat ve své činnosti. Krasojízda už svou činnost neobnovuje. Zkoušíme trénovat v Olomouci Bystročicích a ve Velké Bystřici. Nikde se však nedaří trénovat pravidelně. Od roku 1999 se po dohodě s cyklistickým oddílem TJ Spartak Přerov konají tréninky společně s tímto oddílem.

V roce 2001 se začíná kolová pravidelně trénovat ve Věrovanech. To se projevuje i na našich sportovních výsledcích. Situace se stabilizuje a naše kolová opět začíná získávat ocenění v mistrovských soutěžích, veřejných a mezinárodních turnajích všech kategorií.

V roce 2009 se konečně dostáváme zpět do Olomouce do tělocvičny TJ Lodních sportů Olomouc. Zázemí tělocvičny v krajském městě slibuje zachování budoucnosti kolové v Olomouci, která tu má více než 50 letou tradici. Již v tomto roce se podařilo 1. družstvu mužů vybojovat postup do 2. ligy, celostátní soutěže v ČR. Náš dorostenec František Macek si svými výbornými výkony vybojoval místo v juniorské reprezentaci České republiky na Mistrovství Evropy v Heerlen (Holandsko). Vedení oddílu se rozhodlo maximálně podpořit mládežnickou základnu.

V roce 2010 jsme se jako nováčci v 2. lize udrželi, naše výkonnost jde postupně nahoru. Pár let po úspěchu dvojice Jiří Petrůj - Martin Šebek v kategorii U23, se ve stejné kategorii probojovala až do finálových kol dvojice František Macek - Tomáš Nesvadba. V kategorii žáků začíná sbírat úspěchy Lukáš Vokurka - Martin Skácel. V oddíle kolové se připravuje generační obměna ve vedení klubu. Dlouholetého zasloužilého funkcionáře a hráče kolové Petra Petrůje střídá ve vedení jeho syn Jiří Petrůj. Prioritou do dalších let je posílení mládežnické základny kolové v TJ MILO Olomouc. Udržujeme nadále kontakty se zahraničními kluby v Belgii, Německu, Rakousku, Slovensku a Maďarsku.

V roce 2011 bojujeme v 2. Lize již na špici tabulky. V juniorech je složena nová dvojice Lukáš Vokurka - Filip Váňa, kteří sbírají zkušenosti na turnajích u nás i v zahraničí. Nabíráme nové žáky do kolové. Vrcholem sezony se stává Velká cena Olomouce, na kterou se nám daří zvát špičková zahraniční družstva.

V roce 2012 naše 1. družstvo postupuje do 1. ligy pro rok 2013. V juniorech jsme se probojovali na Mistrovství ČR a obsadili pěkné 5. místo. Žáci již nastupují v mistrovských soutěžích v ČR a v českém poháru. TJ MILO Olomouc pravidelně jezdí se všemi kategoriemi sportovců sbírat zkušenosti v kolové do zahraničí. Naši junioři mají nakročeno k obsazení předních míst ve finále Mistrovství ČR juniorů a také bojují o pozvánku do juniorské reprezentace. Na Velké ceně Olomouce v kategorii veteránů startoval letos 20 násobný mistr světa Jindřich Pospíšil, v rámci exhibice vystoupil reprezentant ČR a účastník Mistrovství světa v krasojízdě Ludvík Písek.